Προπονητής: Μπράνκο Στάνκοβιτς – Branko Stankovic – 3η σεζόν

Τερματοφύλακες: Στέλιος Σεραφείδης – Στέλιος Κωνσταντινίδης

Αμυντικοί: Νίκος Καραπουλιτίδης – Στέφανος Θεοδωρίδης – Γιώργος Κεφαλίδης – Νίκος Σταθόπουλος – Απόστολος Τόσκας – Δημήτρης Λιάκουρης – Λάκης Αβραμίδης – Γιώργος Τανίδης

Μέσοι: Γιώργος Καραφέσκος – Γιώργος Λαβαρίδης – Στέλιος Σκευοφύλαξ – Γιώργος Κάχρης – Κώστας Χάνιος – Παναγιώτης Ψυχογιός – Κώστας Τριανταφύλλου

Επιθετικοί: Μίμης Παπαϊωάννου – Λάκης Νικολάου – Παναγιώτης Βεντούρης – Κώστας Νικολαΐδης – Τάκης Παλασίδης – Σπύρος Πομώνης – Ανδρέας Παπαεμμανουήλ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

7071b 7071

Mία ακόμη ονειρεμένη σεζόν για την ΑΕΚ, η οποία κατέκτησε τον τίτλο, μόλις με τρεις ήττες και μάλιστα τις δύο από τις τρεις τις τελευταίες 7 αγωνιστικές όταν και είχε ξεφύγει με 15 βαθμούς από τον Ολυμπιακό και 8 από τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα έμεινε 12 αγωνιστικές αήττητη και μετά την κλασσική για ΑΕΚ “κοιλιά” του Δεκεμβρίου/Ιανουαρίου, κατέκτησε το πρωτάθλημα πιο άνετα απ’ότι δείχνουν οι 5 βαθμοί της διαφοράς από τον δεύτερο Πανιώνιο. Ο Μπράνκο Στάνκοβιτς, δημιούργησε ένα σύνολο πάρα πολύ δυνατό και συμπαγές στην άμυνα (χαρακτηριστικό ότι η ΑΕΚ δέχθηκε μόλις 18 γκολ) παρόλο που ανανέωσε την ομάδα. Η ΑΕΚ χάρισε πολύ όμορφες στιγμές στο κοινό της, πέτυχε ένα από τα σκορ ρεκόρ στην ιστορία της (8-2 τη Βέροια στη Νέα Φιλαδέλφεια) και έπαιξε πολύ ελκυστικό ποδόσφαιρο. Ξεχώρισαν επίσης, η άνετη νίκη επί του Ολυμπιακού με 2-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια, το αήττητο πέρασμα από την πολύ δύσκολη τότε Θεσσαλονίκη και οι εμφατικές νίκες επί του ΟΦΗ (4-0) της Καβάλας (4-0) και της Προοδευτικής (6-0) στη Νέα Φιλαδέλφεια. Ο Μίμης Παπαϊωάννου ελευθερώθηκε με το καινούριο στυλ παιχνιδιού, έπαιξε πιο μακριά από τη γραμμή και…ντύθηκε Νεστορίδης σκοράροντας 27 γκολ, ενώ παραγωγικότατος υπήρξε και ο Κώστας Νικολαΐδης, ένας από τους χαρισματικότερους σκόρερ στην ιστορία της ΑΕΚ που δεν έχει αναγνωριστεί όσο έπρεπε και σημείωσε 15 γκολ. Προς το τέλος της σεζόν, δυστυχώς ξεκίνησαν διοικητικές αναταράξεις και κάποια οικονομικά προβλήματα, αφού οι ποδοσφαιριστές ξεκίνησαν να έχουν απαιτήσεις “παράλογες” για την εποχή. Κάτι που η ΑΕΚ θα πληρώσει τις επόμενες σεζόν και μέχρι τον ερχομό του Λουκά Μπαρλου στην Προεδρία της.

* Στο θεσμό του Κυπέλλου, η ομάδα ξεκίνησε με εύκολο έργο απέναντι στον Φοίβο Κρεμαστής, φιλοδωρώντας τη συμπαθή ομάδα της Ρόδου με 5 γκολ στη Νέα Φιλαδέλφεια (5-1) και συνέχισε στο δεύτερο γύρο στο ίδιο μοτίβο (1-4 στη Λαμία την τοπική ομάδα). Στον τρίτο γύρο ήταν η σειρά του Πανηλειακού να διαλυθεί με 4-0 και στα προημιτελικά η κλήρωση έφερε αντιμέτωπη την έκπληξη του θεσμού μέχρι τότε, τον Ολυμπιακό Βόλου που είχε αποκλείσει τον πολύ δυνατό εκείνη την εποχή, Απόλλωνα Αθηνών. Αποτέλεσμα; 6-1 σε ένα ακόμη ρεσιτάλ της ομάδας του Στάνκοβιτς. Η πορεία της ΑΕΚ σταμάτησε το Μάιο, απέναντι στον ΠΑΟΚ, με τον οποίο κληρώθηκε σε μονό παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη. Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 27ο λεπτό με τον Κώστα Νικολαϊδη, αλλά έφυγε για τα αποδυτήρια στο ημίχρονο πίσω στο σκορ χάρις σε δύο γκολ μέσα σε 3 λεπτά από τον Ασλανίδη και τον Παρίδη. Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ήρθε άμεση αντίδραση και ο Παπαεμμανουήλ ισοφάρισε, αλλά ο ΠΑΟΚ πίεσε και τελικά πήρε τη νίκη με ένα δεύτερο προσωπικό γκολ του Αχιλλέα Ασλανίδη. Τελικό σκορ 3-2 και μια μεγάλη ευκαιρία για το νταμπλ χάθηκε. Το Κύπελλο του 1971 κατέκτησε ο Ολυμπιακός, σε τελικό που έγινε στον Πειραιά, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 3-1.

Η Παρουσία στην Ευρώπη

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΚΘΕΣΕΩΝ 1970/71 – Α’ Γύρος

twente

Η ΑΕΚ μπήκε με φιλοδοξίες στο θεσμό, οι οποίες ενισχύθηκαν μετά την κλήρωση με την Ολλανδική Twente που σύμφωνα με τους ειδικούς της εποχής, δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο σε σχέση με την καλή ΑΕΚ του Στάνκοβιτς. Αυτήν ακριβώς την αισιοδοξία και την κακή εκτίμηση πλήρωσε η ΑΕΚ, μαζί με ένα τραγικό λάθος του γκολκήπερ Στέλιου Κωνσταντινίδη στον σημαντικό πρώτο αγώνα που διεξήχθη στο Στάδιο Καραϊσκάκης. Ήταν το 7ο λεπτό, όταν σε μια ακίνδυνη σέντρα του Theo Pahlplatz, ο “Ντουλάπας” έκανε λάθος υπολογισμό και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της ΑΕΚ μετά από μια απλή προβολή του μετέπειτα παίκτη του Απόλλωνα, Rene Van de Kerkhof. Στη συνέχεια, οι Ολλανδοί κλείστηκαν και κράτησαν το γκολ, παίρνοντας ουσιαστικά την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι.

02/09/70: ΑΕΚ-Τβέντε 0-1
(7’ Βαν ντε Κέρκοφ)
ΑΕΚ: Κωνσταντινίδης, Καραπουλιτίδης (30′ Κεφαλίδης), Τόσκας, Σταθόπουλος, Τριανταφύλλου, Λαβαρίδης, Βεντούρης, Σκευοφύλαξ (63’ Παπαεμμανουήλ), Νικολαΐδης, Παπαϊωάννου, Πομώνης
Προπονητής: Στάνκοβιτς
Twente: Schrijvers, Van Ierssel, Drost, De Vries, Van der Vall, Pahlplatz (46′ Streuer), Huve, Achterberg, Renè Van de Kerkhof, Nagy, Jeuring
Προπονητής: Kees Rijvers

Η ρεβάνς στο Diekman Stadion εξελίχθηκε σε εφιάλτη για την ΑΕΚ, αφού η κακοτυχία φάνηκε από το 30ο λεπτό, όταν τραυματίστηκε ο Στέλιος Κωνσταντινίδης και αντικαταστάθηκε από τον 36χρονο και στη δύση της καριέρας του Στέλιο Σεραφείδη. Οι Ολλανδοί τελείωσαν την τυπική διαδικασία μέσα σε 6 λεπτά, χάρη σε 2 γκολ των Pahlplatz και Van de Kerkhof στο 37ο και 43ο λεπτό. Το σκορ έκλεισε πάλι ο Pahlplatz στο 50ο λεπτό και η ΑΕΚ που ξεκίνησε με φιλοδοξίες το θεσμό, αποκλείστηκε δίχως να πετύχει γκολ. Η Τwente την οποία οι Έλληνες και δυστυχώς και οι άνθρωποι της ΑΕΚ υποτίμησαν (επειδή ήταν νεοσύστατη και είχε ιδρυθεί 5 χρόνια πριν το 1965), ήταν μια πάρα πολύ δυνατή ομάδα, άξια πρέσβειρα της ολλανδικής σχολής, η οποία έφτασε μέχρι τα προημιτελικά του θεσμού όταν και αποκλείστηκε από τη Juventus. Tρία χρόνια αργότερα μάλιστα (στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ πλέον που αντικατέστησε το Κύπελλο “Διεθνών Εκθέσεων”) η “μικρή” Twente με το ίδιο σχεδόν υλικό, απέκλεισε τη Juventus και αγωνίστηκε στον τελικό όπου έχασε το τρόπαιο από τη Borussia Mönchengladbach.

08/09/70: Τβέντε-ΑΕΚ 3-0
(37’, 50’ Πάλπλατς, 42’ Βαν ντε Κέρκοφ)
ΑΕΚ: Κωνσταντινίδης (30′ Σεραφείδης), Κεφαλίδης, Τόσκας (87’ Θεοδωρίδης), Σταθόπουλος, Τριανταφύλλου, Λαβαρίδης, Βεντούρης, Σκευοφύλαξ, Νικολαΐδης, Παπαϊωάννου, Πομώνης
Twente: Schrijvers, Van Ierssel, Drost, De Vries, Van der Vall, Pahlplatz, Huve (70′ Ten Donkelaar), Achterberg, Renè Van de Kerkhof (63′ Willy Van de Kerkhof), Nagy, Jeuring

“Υπερκύπελλον” 1971

aek osfp 71

Το 1971 ΑΕΚ και Ολυμπιακός ως πρωταθλήτρια και κυπελλούχους αντίστοιχα αγωνίστηκαν στον ανεπίσημο θεσμό του “Υπερκυπέλλου” (το αντίστοιχο Super Cup των ημερών μας).
Τα κίνητρα ήταν και εισπρακτικού χαρακτήρος.

1ος αγώνας:

30 Ιουνίου 1971
Στάδιο Καραϊσκάκη: Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-2

Προηγήθηκε ο Ολυμπιακός μόλις στο 1ο λεπτό με τέρμα του Γιούτσου και η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Κάχρη στο 55ο λεπτό
Εκ νέου έγινε το 2-1 για τον Ολυμπιακό με τέρμα που σημείωσε ο Καπερνέκας για να ισοφαρίσει η ΑΕΚ στο 88ο λεπτό σε 2-2 πάλι με τον Κάχρη.
Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος ενώ η ΑΕΚ βρισκόταν σε μέτρια κατάσταση και κύριο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού της ήταν ο αργός ρυθμός.
Είναι χαρακτηριστικό ότι οι διεθνείς παίκτες των δύο ομάδων αγωνίστηκαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο καθώς αργότερα την ίδια ημέρα αναχωρούσαν με την αποστολή της Εθνικής Ομάδας για το Μεξικό.

Κόπηκαν 36.449 εισιτήρια. Διαιτητής ο Παπαβασιλείου.

Ολυμπιακός: Μυλωνάς, Γκαϊτατζής (46′ Καψιμάλης), Σιώκος (80′ Συνετόπουλος), Αγγελής, Παππάς, Στολίγκας, Κουμαριάς, Δεληκάρης, Παμπουλής, Καπερνέκας, Καραβίτης
ΑΕΚ: Κωνσταντινίδης, Κεφαλίδης, Τόσκας, Θεοδωρίδης, Σταθόπουλος, Λαβαρίδης, Καραφέσκος (48′ Σκευοφύλαξ), Βεντούρης, Νικολαΐδης, Ψυχογυιός, Παπαϊωάννου (47′ Κάχρης), Παπαεμμανουήλ

super-cup71-stankovic

2ος αγώνας:

4 Σεπτεμβρίου 1971
Στάδιο Νέας Φιλαδέλφειας: ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1

Προηγήθηκε ο Ολυμπιακός με τον Καραβίτη στο 13ο λεπτό και η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Βεντούρη στο 21ο λεπτό.
Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και κατόπιν στη διαδικασία των πέναλτυ με την ΑΕΚ να κερδίζει 4-2. Οι εκτελέσεις των πέναλτυ : Νικολαΐδης 1-0, Γιούτσος άουτ, Καραφέσκος 2-0, Σιώκος απόκρουση Κωνσταντινίδη, Τόσκας απόκρουση Μυλωνά, Παπαδημητρίου 2-1, Βεντούρης 3-1, Καραβίτης 3-2, Παπαϊωάννου 4-2.
H ΑΕΚ ήταν καλύτερη ωστόσο πάλι το παιχνίδι της διεπόταν απο αργό ρυθμό.