Μόιας Ράντονιτς

Mojaš Radonjić – (1981/1983)
Γεννήθηκε στις 23 Φεβρουαρίου 1949 στο Μοντενέγκρο.
Από 17 ετών αγωνιζόταν με την Λόφτσεν(Β κατηγορία Γιουγκοσλαβίας) και έπειτα πήρε μεταγραφή για την Μπούτουτσνοστ Τίτογκραντ με την οποία την περίοδο 1980-81 αναδείχθηκε δεύτερος σκόρερ στο πρωτάθλημα της Γιουγκοσλαβίας σημειώνοντας 15 τέρματα.Τον Δεκέμβριο του 1981 μεταγράφηκε στην ΑΕΚ κατόπιν υπόδειξης του Ντούσαν Μπάγεβιτς και αφού πρώτα δοκιμάστηκε απο τον προπονητή της ομάδας Χανς Τιλκόφσκι.
Επρόκειτο για έναν για έναν υψηλόσωμο επιθετικό,δυνατό και καλό στο ψηλό παιχνίδι ο οποίος όμως στο ενάμιση έτος παρουσίας του στην ΑΕΚ δεν είχε υψηλή απόδοση.
Σε 41 αγώνες πέτυχε 9 τέρματα κάποια από τα οποία ήταν χαρακτηριστικά όπως το τέρμα του έναντι του ΠΑΟ που έδωσε και τη νίκη στην ΑΕΚ(1-0 περίοδος 1981/82) και το τέρμα που πέτυχε επί του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκη που έδωσε στην ΑΕΚ τον βαθμό της ισοπαλίας(2-2 περίοδος 1981-82).
Το καλοκαίρι του 1983 αποδεσμεύτηκε από την ΑΕΚ παρότι το συμβόλαιο του είχε χρονική διάρκεια ενός ακόμα έτους και επέστρεψε στη Γιουγκοσλαβία.
Αργότερα ακολούθησε προπονητική σταδιοδρομία και μάλιστα το καλοκαίρι του 1999 κάθισε στον πάγκο της Παναχαϊκής,αλλά εξαιτίας των αρνητικών αποτελεσμάτων και τη χαμηλή θέση στη βαθμολογία απολύθηκε στα μέσα της χρονιάς.