Μπάμπης Ψιμόγιαννος

Μπάμπης Ψιμόγιαννος – (1971/1974)

Ο Μπάμπης Ψιμόγιαννος γεννήθηκε στις 13 Αυγούστου 1947. Ξεκίνησε την ενασχόληση του με το ποδόσφαιρο στην ομάδα του Άρη Αγίου Κωνσταντίνου στον Άγιο Κωνσταντίνο Φθιώτιδας, ομάδα στην οποία αγωνιζόταν και ο αδελφός του Αντώνης. Με τον Μπάμπη Ψιμόγιαννο βασικό και αναντικατάστατο στέλεχος της επιθετικής γραμμής, η ομάδα του Άρη Αγίου Κωνσταντίνου πέτυχε την άνοδο της στην Β’ Εθνική κατηγορία στη λήξη της περιόδου 1969-70 μετά από τρείς αγώνες μπαράζ με τον Πανηλειακό. Το επίτευγμα ήταν εκπληκτικό για τα δεδομένα της εποχής καθώς ήταν πρωτοφανές να αγωνίζεται στην ισχυρότατη -τότε- Β’ Εθνική, η ομάδα ενός -κατ’ ουσίαν- μεγάλου χωριού 2000 κατοίκων. Ο Ψιμόγιαννος αγωνίστηκε με τον Άρη Αγίου Κωνσταντίνου στη Β’ Εθνική στην περίοδο 1970-71 και στο τέλος της σαιζόν η μεν ομάδα υποβιβάστηκε μη μπορώντας να αντέξει τον έντονο συναγωνισμό της κατηγορίας, ο δε Ψιμόγιαννος έχοντας κινήσει το ενδιαφέρον των ομάδων του κέντρου με τις εμφανίσεις του, μεταγράφηκε στην ΑΕΚ, την ομάδα που υποστήριζε από παιδί. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φίλοι της Ένωσης από τον Άγιο Κωνσταντίνο διοργάνωναν εκδρομές κάθε δεύτερη Κυριακή για την Νέα Φιλαδέλφεια ώστε να δουν το μεγάλο τους αστέρι, τον συντοπίτη τους, ντυμένο στα κιτρινόμαυρα. Η μετακίνηση του Ψιμόγιαννου στην Ένωση ήταν και η γενεσιουργός αιτία της ίδρυσης από Ενωσίτες – πρόσφυγες της περιοχής, της ομάδας ΑΕΚ Αγίου Κωνσταντίνου στις αρχές της δεκαετίας του ’80. Κλασσικό δείγμα δυναμικού και σωματώδους κεντρικού επιθετικού, βρήκε θέση στην ενδεκάδα της Ένωσης αποτελώντας σε πολλούς αγώνες το “θωρηκτό” της κιτρινόμαυρης επίθεσης και τον “πολιορκητικό κριό” που διασπούσε τις αντίπαλες άμυνες. Στην περίοδο 1971-72 συμπλήρωσε 20 συμμετοχές σημειώνοντας 2 γκολ, στην περίοδο 1972-73 κατέγραψε 24 συμμετοχές με 6 γκολ στο ενεργητικό του και στην τελευταία του σαιζόν στην Ένωση την περίοδο 1973-74 είχε 8 συμμετοχές. Με την κιτρινόμαυρη φανέλλα έχει και 4 Ευρωπαϊκές συμμετοχές καθώς αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο της εντός έδρας νίκης με 3-2 επί της Ίντερ στις 29/9/1971 για το Κύπελλο Πρωταθλητριών και σαν αλλαγή στα δύο ματς με την Σαλγκοταριάν στις 13 και 27 Σεπτεμβρίου του 1972 και στην εντός έδρας ήττα με 1-3 από την Λίβερπουλ στις 7/11/1972 για το Κύπελλο Εκθέσεων (ΟΥΕΦΑ). Το καλοκαίρι του 1974 ο Λουκάς Μπάρλος διαπραγματεύεται την απόκτηση του κανονιέρη του Πανιωνίου Γιώργου Δέδε μαζί με τους Σκρέκη και Θεοφιλόπουλο. Ο Πανιώνιος ζητά μέσα στα ανταλλάγματα και τον Μπάμπη Ψιμόγιαννο ώστε να καλύψει το επιθετικό κενό που θα άφηνε στην ομάδα η αποχώρηση του Δέδε. Ο ΑΕΚτζής Ψιμόγιαννος δέχεται την μετακίνηση υπακούοντας στην επιθυμία του Λουκά Μπάρλου και αφήνει τους πάντες έκπληκτους όταν σε τηλεοπτική συνέντευξη του στον δημοσιογράφο Κώστα Κυριαζή ως νέο μεταγραφικό απόκτημα του Πανιωνίου δηλώνει ευθαρσώς ότι δέχτηκε μόνο και μόνο επειδή αυτό υπαγόρευε το συμφέρον της αγαπημένης του ΑΕΚ. Στον Πανιώνιο θα παραμείνει για δύο σαιζόν καταγράφοντας 23 συμμετοχές με 7 γκολ στην περίοδο 1974-75 και 18 συμμετοχές με 2 γκολ στην περίοδο 1975-76. Ο ερχομός από την Δάφνη του Νίκου Αναστόπουλου στην ομάδα το καλοκαίρι του 1976 και οι αλλαγές που θα επιφέρει στα δεδομένα της κυανέρυθρης επίθεσης οδηγούν τον Μπάμπη Ψιμόγιαννο στον Απόλλωνα Αθηνών όπου θα αγωνιστεί για τρείς σαιζόν. Την περίοδο 1976-77 έχει 26 συμμετοχές με 7 γκολ, την περίοδο 1977-78 15 συμμετοχές με 3 γκολ και την περίοδο 1978-79 6 συμμετοχές με 1 γκολ. Το καλοκαίρι του 1979 θα επιστρέψει στην ομάδα που τον ανέδειξε, τον Άρη Αγίου Κωνσταντίνου όπου και θα κλείσει την ποδοσφαιρική του καριέρα.