Δημήτρης Αναστασιάδης

Δημήτρης (Μίμης) Αναστασιάδης – (1956/1964)

Ο Μίμης Αναστασιάδης γεννήθηκε το 1936 στη Νέα Ιωνία Αττικής.
Το 1952 ξεκίνησε να αγωνίζεται στην ποδοσφαιρική ομάδα της Α.Ε. Νέας Ιωνίας σε θέση επιθετικού και σύντομα προσέλκυσε το ενδιαφέρον των μεγάλων ομάδων του κέντρου. Το καλοκαίρι του 1956 αποτέλεσε το “μήλο της Έριδος” για ΑΕΚ, Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό και Απόλλωνα Αθηνών. Η Ένωση με ενέργειες του παλαίμαχου άσσου της Χρήστου Ρίμπα κατάφερε να επικρατήσει στην μάχη απόκτησης του Αναστασιάδη και τον ενέταξε στη δύναμη της με ποινή διετούς αποκλεισμού λόγω ασυμφωνίας της ομάδας της Νέας Ιωνίας. Οι προσπάθειες της Διοίκησης της ΑΕΚ για μείωση της ποινής του καρποφόρησαν και η συμμετοχή του στους επίσημους αγώνες της Ένωσης επιτράπηκε από το καλοκαίρι του 1957. Στο διάστημα της περιόδου 1956-57 που ήταν αποκλεισμένος από τους επίσημους αγώνες της ΑΕΚ αγωνιζόταν με την ομάδα της Ανωτάτης Εμπορικής, της οποίας ήταν φοιτητής, στο Πρωτάθλημα Ανωτάτων Σχολών. Παράλληλα εκτελούσε και χρέη προπονητή στην ομάδα της γειτονιάς του στην Σαφράμπολη που αγωνιζόταν στην Γ’ Κατηγορία.
Η ένταξη του στο δυναμικό της ΑΕΚ σήμανε παράλληλα και την αλλαγή θέσης για τον Αναστασιάδη, καθώς στελέχωσε την αμυντική γραμμή της Ένωσης και αποτέλεσε βασικό στέλεχος της Κιτρινόμαυρης άμυνας για περίπου μια επταετία. Στα Πρωταθλήματα της Α’ Εθνικής Κατηγορίας κατέγραψε με την Ένωση 27 συμμετοχές στην περίοδο 1959-60, 14 συμμετοχές στην περίοδο 1960-61, 22 συμμετοχές στην περίοδο 1961-62 και 2 συμμετοχές στην τελευταία του περίοδο 1963-64. Στην διάρκεια της περιόδου 1962-63 δεν είχε επίσημη συμμετοχή στο Πρωτάθλημα ενώ στις 19/3/1961 σημείωσε το μοναδικό του γκολ, στο 35′ της εκτός έδρας νίκης με 2-4 απέναντι στον Θερμαϊκό κάνοντας το 0-2.
Την ίδια περίοδο και συγκεκριμένα στις 9/10/1960, έγινε το “πρόσωπο του αγώνα” στο ματς απέναντι στον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας. Στο 88′ του αγώνα και ενώ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 2-2, ο Ανδρέου υπέπεσε σε καταφανέστατο πέναλτι γκρεμίζοντας εντός περιοχής τον Κώστα Νεστορίδη. Ο διαιτητής δεν υπέδειξε την παράβαση και ενώ το σύνολο των παικτών της ΑΕΚ διαμαρτύρονταν σε αυτόν, ο Πανάκης βρήκε την ευκαιρία στην αντεπίθεση, και με την Ενωσίτικη άμυνα πρακτικώς απούσα, να σκοράρει κάνοντας το 3-2. Ακολούθησε πανδαιμόνιο από τους παίκτες της ΑΕΚ προεξάρχοντος του Αναστασιάδη, ο οποίος αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα. Εκτός εαυτού ο Ενωσίτης αμυντικός αρνιόταν πεισματικά να βγεί από τον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα την διακοπή του ματς εις βάρος της ΑΕΚ και την κατακύρωση του στους “πράσινους” με σκορ 2-0.
Ο Αναστασιάδης φόρεσε 3 φορές την φανέλλα της Εθνικής Ανδρών, στις 3/7/1960 στην εκτός έδρας φιλική ήττα με 7-2 από την Δανία, στις 20/11/1960 στην ήττα από την Δυτική Γερμανία με 0-3 στην Λεωφόρο για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 1962 και στις 11/12/1960 στην εκτός έδρας “λευκή” ισοπαλία απέναντι στην Β’ ομάδα της Γαλλίας για το Μεσογειακό Κύπελλο.
Ο Μίμης Αναστασιάδης από τις αρχές της νέας χιλιετίας δεν βρίσκεται πια στην ζωή.